Sexuální úchylky

Sex je nezbytnou součástí našeho života. Nemusí se však jednat vždy o klasickou soulož mezi ženou a mužem. V dnešní době se setkáme s různými typy sexuálních deviací. O nich si něco řekneme v následujících řádcích.

Sexuální deviace

Sexuální deviace nebo také parafilie jsou vlastnosti sexuality považované ve společnosti za neobvyklé. To bývá spojeno s poruchou osobnosti a tím i chováním daného jedince. Sexuální devianti zaměřují svůj zájem na určitý typ osob, věcí nebo situací. Ten se může projevovat jak v citové, tak také v silnější genitální rovině. Většina lidí se s takovými projevy vyrovná bez porušení zákona ve fantazii, v ústraní nebo s podobně zaměřenými partnery.

Fetišismus a jeho projevy

Erotické zaměření na rozličné předměty nebo části lidského těla se nazývá fetišismus. Ten se řadí mezi nejčastější projevy parafilie. Uctívání jevů, předmětů i ženských či mužských tělesných částí je běžný jev normálního sexuálního chování. Vždyť sex s partnerkou v erotickém prádle mnohé muže vzruší více než v běžném spodním oblečení. Může se jednat také o specifické kostýmky, materiály či části těla. Příkladem mohou být boty na vysokém podpatku nebo latex. Podobně to je s typy žen či mužů. Někomu se líbí blondýny, jinému zase brunety. Ten má slabost pro vysoké ženy, onen zase upřednostňuje drobné typy. O sexuální deviaci mluvíme až tehdy, když tyto stimuly jsou jediným důvodem vzrušení a tak nahrazují samotný styk s partnerem. Tento druh parafilie však nebývá okolí nebezpečný. Fetišismus dělíme na tři základní typy. Parcialismus se soustředí na části těla, dalším objektem náklonosti fetišistů bývá jeho prodloužení například v podobě oblečení, obuvi nebo speciální látky. Zde může jít o latex, kůži nebo hedvábí. Co se týče parcialismu, fetišistům jde pouze o část těla a osoba jako taková je nezajímá. Nejčastěji se setkáváme s náchylností k velkým prsou nebo nohám. Takový druh fetišistů vzrušují jejich doteky, líbání, laskání, masírování nebo masturbace za pomocí těchto částí těla. Najdeme i jedince, které vzrušují lidé s tělesným postižením.

Transvestité mezi námi

Transvestita upřednostňuje oblečení jiného pohlaví. Tuto částečnou poruchu lidské identity lze rozdělit na osoby, které uspokojují převleky (transvestický fetišismus) a ty, jež přímo vystupují v opačné roli (transvestitismus dvojí role). Tito lidé si však zachovávají svou sexuální identitu a na rozdíl od transsexuálů netouží po operativní změně pohlaví. Transvestité jsou většinou heterosexuálové, ale ač jsou schopni pohlavního styku se ženou, nepřináší jim to patřičné uspokojení.

Exhibicionisté a exhibicionistky

Setkáme se i s lidmi, které vzrušuje pohled jiných na jejich vlastní tělo. Tuto sexuální deviaci označujeme jako exhibicionismus. Jedná se o části těla, které jsou běžně zakryté. Tímto chováním si exhibicionista chce vydobýt přízeň druhých lidí. Nejčastěji se sekáváme s obnažováním genitálií. Třetina exhibicionistů takto chce dosáhnout pohlavního styku. Jiní by rádi viděli genitálie ostatních nebo se spokojí s pouhým obdivem. Exhibicionismus dělíme na několik druhů.** Flashing** představuje u žen vyhrnutí trička nebo sundání podprsenky a ukázání prsou, u mužů je pak jeho projevem odhalení nebo hlazení genitálií. Vystrčení obnažených hýždí se nazývá mooning. I přestože se toto chování může zdát být vtipné, má rovněž sexuální podtext. U žen - exhibicionistek je častá anasyrma. Tady se jedná o zvedání sukně, pod kterou dotyčná nemá žádné spodní prádlo. Při martymachlii způsobuje exhibicionistovi potěšení, když může být sledován při pohlavním styku. Tito lidé nebývají agresívní a nevyhledávají děti a nezletilé.

Co si představit pod pojmem voyeurismus?

Určité typy lidí vzrušuje sledování jiných při pohlavním styku nebo při činnostech, při níž jsou obnaženi například při svlékání nebo koupeli. Tomuto šmírování se odborně říká voyeurismus.

Dominance a submisivita

Sadomasochisté spojují sexuální akty s bolestí. Buď ji sami působí svému partnerovi, nebo je vzrušuje, když činí bolest někdo jim. Sadista však nikdy nesmí překročit hranici, kterou je submisiv schopen snést. Ve chvíli sexuálního vzrušení je tělo zaplaveno adrenalinem a endorfiny, které způsobují pojímání vnějších podnětů jinak než za běžného stavu. K vypuzení stejné situace potřebují tito lidé silnější podněty než obvykle. Masochisté nevnímají proto škrábance a kousance. Potřebují nějaká bolestivá povzbuzení. Někteří masochisté se spokojí pouze s drobným plácnutím či zmáčknutím prsou, jiní potřebují silnější vzpruhu. U sadomasochistických párů je vyhrazena role dominanta a submisiva. Ta se však nemusí projevovat pouze v oblasti sexuálních vztahů, ale může být součástí běžného každodenního života. Toto má předem stanoveny pravidla, takže se neděje nic, s čím by submisiv nesouhlasil. Sadisté používají různé pomůcky. K nejčastějším patří jezdecký bičík, biče, nůžky, plácačky, pouta, provazy, pás cudnosti, řetězy, obojek nebo roubík. Častou součástí vztahu dominanta a submisiva je hraní rolí. Typickými postavami jsou pán a otrok, jezdec a kůň, cvičitel a pes, rodič a dítě, věznitel a vězeň a jiné. Submisivní osoba nesmí mít více než jednoho pána, ten však může mít několik submisivů. Časté je zde střídání rolí tzv. switch.

Kandaulismus a cuckold

Někteří lidé s oblibou ukazují své partnerky nahé. Tady mluvíme o kandaulismu. Může se jednat i o pozorování ženy při sexuálním aktu s jiným mužem. Kandaulistické praktiky jsou často spojené s ponižováním partnera. Tvrdší forma se nazývá** cuckold**. Ten má několik forem. Nejčastější je sledování cizího muže při ejakulaci do vagíny partnerky. Tvrdší forma zakazuje veškerý sex a kandaulista vyžaduje oplodnění ženy jinou osobou. Kandaulismus včetně cuckoldu je dobrovolný a muž jej nevnímá jako ponížení.

(Ne)příjemné otírání

Frotérství je otírání se o náhodné osoby zpravidla opačného pohlaví. Takovéto dotyky a tření dotyčného sexuálně vzrušují. Frotérství praktikují především muži. Za tímto účelem vyhledávají tlačenice například v hromadných dopravních prostředcích nebo koncertech.

Zneužívání dětí

Pedofilie je jednou z nejvážnějších** sexuálních deviací**, neboť pedofil vyhledává děti a mladistvé. Pedofilní sklony mají většinou muži. Někteří z nich preferují sice dospělé, na děti se však obracejí jako na náhradní objekty. Pedofilii dělíme do tří skupin. Klasický typ se zaměřuje na děti do 11 let. Hebefilní pedofil preferuje věkovou skupinu 11 - 14 let. Pedohebefilní typ se zaměřuje na obě tyto kategorie. Pedofilii klasifikujeme stupnící od 0 do 4. Nultý stupeň znamená, že nejsou žádné známky parafilních tužeb, fantazií nebo chování. Čtverkou pak označujeme osobu, u níž parafilní projevy zcela vytlačily normofilní. Za specifické druhy pedofílie považujeme nepiofilii (erotická reaktivita vůči kojencům) a infantofilii (zvýšený sexuální zájem o děti předškolního věku). U žen takovéto projevy splývají s mateřským instinktem. Erotická reaktivita se u pedofilů projevuje také vůči dospívajícím chlapcům (efebofilie) a dívkám (hebefilie nebo korofilie).

Zoofilie a nekrofilie

Setkáme se také s osobami, které uspokojuje** pohlavní styk se zvířaty**, Tady mluvíme o zoofilii. Naopak sex s mrtvými vyhledávají nekrofilové.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9542 (magazinerotika.cz#59)


Přidat komentář