Fetišismus

Fetišismus je sexuální zaměření, a to na určité druhy předmětů. Těmi může být např. spodní prádlo, latexové oblečení, dámské punčocháče nebo např. boty. Fetišisté se projevují různě a často ani nezjistíte, že s nimi máte tu čest.

Fetišismus představuje erotické zaměření na určité druhy předmětů. Mezi ty nejčastější, které fetišisty vzrušují, patří zcela jistě spodní prádlo, boty nebo různé latexové doplňky. Slovo fetiš pochází z Portugalska, kde se vytvořilo z výrazu fetico, který označoval umělý artefakt s erotickým významem. Tento umělý artefakt byl již v dávné minulosti uctíván jako modla. Fetišismus bývá někdy označováno také jako parafilie. Toto slovo pochází z Řecka a vzniklo složením dvou slov a to para a filia. Posledním výrazem, se kterým se můžete setkat a který také vystihuje fetišismus, je perversitas, což je výraz pocházející z latiny a znamená zvrácenost.

Fetišismus

Fetišisté užívají neživé objekty jako důležitý a nutný podnět pro své** sexuální vzrušení, ukájení a uspokojování**. Bez těchto předmětů by měli velký problém se vzrušit a dosáhnout orgasmu. Tyto předměty nemusí být nutnou podmínkou pro vzrušení a uspokojení, ale můžou sexuální vzrušení dané osoby výrazně zvýšit, např. když někdo při sexu referuje určitý druh oděvů, jako jsou** latexová prádla, uniformy, podpatky, silonové punčochy,** aj. O úchylku v tomto směru jde až v tom případě, kdy sexuální vzrušení vyvolá právě pouze fetiš, nikoliv osoba sama.

Kdo je fetišista

Fetišistou je člověk, který potřebuje určité podněty k tomu, aby se vzrušil a uspokojil. Těmi podněty jsou různé druhy oděvů, boty, a jiné doplňky používané k běžnému životu. Naprostá většina odborníků se shoduje v tom, že fetišismus je člověku vrozený, že se nezískává až v průběhu života. Jestliže Vás čas od času vzruší erotické spodní prádlo Vaší partnerky, ještě to neznamená, že jste fetišistou. I když se člověk jako fetišista narodí, ještě nemusí být nebezpečný nebo jakkoliv odlišný od druhých lidí. Vždy záleží na každém jedinci zvlášť, jak se k tomuto vrozenému zaměření postaví a také je rozhodující výchova. To vše má vliv na projevení fetišismu a na jeho uspokojování.

Fetišistická deviace

V některých případech, kdy fetišismus jisté osobě přerůstá přes hlavu, tato osoba není schopna je zvládat a usměrňovat a je schopna udělat téměř vše proto, aby došlo ke vzrušení a uspokojení, se dá hovořit o** fetišistické deviaci**. I v těchto případech je možnost s člověkem pracovat, aby nebyl pro společnost ani pro sebe samotného nebezpečný. Navíc nemáme na mysli nebezpečnost pouze ve smyslu někoho přepadnout apod. Nebezpečný pro společnost může být i takový fetišista, který si nemůže pomoci a když jde kolem balkonu, kde vidí pověšené prádlo, které ho zaujalo a které by jej mohlo vzrušit, neudrží se a vyšplhá se na balkon, čímž poruší domovní svobodu majitele bytu či domu. Nebo přeleze plot, aby si odnesl kalhotky ze šňůry na zahradě, čímž opět neoprávněně vnikl na cizí pozemek a hrozí mu za takové protiprávní jednání trest. Většina fetišistů se ale se svými erotickými fantaziemi vyrovnává po svém, skrytě, bez toho, aby musela jakkoliv porušovat zákon. Své touhy uspokojuje buď o samotě, nebo s vhodnými partnery, kterým se obdobné hrátky také líbí nebo nejsou proti.

Druhy fetišismu

Fetišismus se dělí na velké množství preferencí, které fetišisté upřednostňují ke svému uspokojení. Například se tak může jednat o** sexuální zálibu** v oblečení, v automobilech, některé lidi velmi vzrušuje a uspokojuje pomočování partnera, neboli pissing. Je možné sem řadit také transvestismus, exhibicionismus, voyerství, frotérství, pyrofilii, a jiné formy uspokojování. Mezi ty naprosto nejznámější druhy fetiše patří zcela jistě** foot-fetish**, což je fetišismus nohou. Při tomto druhu vzrušuje fetišistu líbání a lízání partnerových nohou, jejich masírování, uspokojování penisu ženskýma nohama, atd. Dalším častým druhem fetiše je ten, který je zaměřen na latex, na kůži nebo na gumu, fetiš na boty, na rukavičky, na korzety, uniformy, někteří jsou zaměřeni sami na své tělo, které je vzrušuje a pak se jedná o autofetišismus. Pro tyto příznivce je typické např. masturbování před zrcadlem.

Jak se fetišismus projevuje?

Převážná většina fetišistů uspokojuje své vášně tajně, doma, v soukromí. Nikdo se o jejich zaměření nemusí nikdy dozvědět. Jejich úchylka se projevuje tak, že v soukromí pozorují předměty, které je vzrušují, líbají je a sami se přitom ukájejí, až vyvrcholí. Někteří zase můžou spát se svou partnerkou pouze tehdy, má-li na sobě v průběhu pohlavního styku oblečení, které fetišistu vzrušuje, nebo jsou jisté předměty, které fetišistu uspokojují, alespoň na dohled při milostném aktu. Jsou však mezi námi i takoví fetišisté, kteří žádného sexuálního partnera ke** vzrušení, ukájení a uspokojení** nepotřebují. Těmto totiž takového partnera nahraje vytvoření vlastní sbírky předmětů, které je vzrušují. Ať už se jedná o použité kalhotky, silonky nebo boty.

Jak fetišismus vzniká?

Mnozí odborníci vidí příčinu fetišismu v až nadprůměrně** častých masturbačních fantaziích**, které si samotní aktéři spojují s určitým objektem. Tyto představy můžou ve člověku vytvořit závislost na daném objektu. Jde však pouze o názory sexuologů.

Fetišisté jsou muži i ženy

Fetišismus se týká převážně mužů. To ale neznamená, že nejsou fetišisty i ženy. Ty rozhodně nejsou žádnou výjimkou. V okamžiku, kdy např. začnou ženy obdivovat u mužů dlouhé vlnité vlasy a vyhledávají pouze sexuální partnery, kteří mají takové vlasy, stávají se z nich fetišistky vlasové. Naopak jsou ženy, které vyhledávají pouze muže holohlavé, neboť jim takový muž přijde symbolem sexuální zdatnosti a neumí si představit sex s vlasatým mužem, pak jde také o jistý případ fetišismu.

Kdy se fetišismus mění v problém?

Pokud se fetišista vzrušuje v představách sám, nebo s určitým předmět, ovšem v soukromí a nikoho svým jednáním neobtěžuje ani nepoškozuje, je sice tento druh zaměření považován za psychosexuální poruchu, ovšem řadí se do stejné kategorie, jako např. exhibicionismus. Pokud takový fetišismus nevede ke zhoršení sociálních nebo sexuálních vztahů, není potřeba se s ním léčit. V některých případech ale může být fetišismus velmi silný a nutkavý, že ovlivňuje chování fetišisty a tento jej nedokáže ovládat. Fetišismus se tak stává hybnou silou u postiženého a v tomto případě se již jedná o závažnější nebo přímo nebezpečnou formu fetišismu. V případech, kdy již fetiš dotyčnou osobu ovládá a tato vše své zálibě podmiňuje, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Fetišistů je skutečně mnoho a jedná se o poruchu, za kterou není nutno se stydět, ale je potřeba ji mít pod dohledem a pod kontrolou. Pak se může jednat o příjemné oživení sexuálního vztahu mezi dvěma lidmi a o dobré** koření sexuálního života.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9548 (magazinerotika.cz#102)


Diskuze a zkušenosti

Renda | 02.09.2013 19:24
Re: Fetišismus Dobrý den mám prosbu a nevím kam se obrátit.dnes jsem přítelovi vybalovala z kufru věci a v jedné kapse jsem našla dámské krajkové kalhotky a jednu punčochu silonovou od té doby je mi na nic a nevím co mám dělat a myslet si o tom co.už jsem se ho ptala,ale nemá najednou čas a vykrucuje se že mi to prý poví doma.jsem zoufalá a bojím se že je to úchylka.ted nevím co mám dělat a ani o tom nechci s nikým mluvit proto píšu sem a věřím že dostanu nějakou odpověd díky rena

kalhotkyn | 18.06.2015 11:31
Re: Fetišismus Ahoj Rendi.Nic si z toho nedělej,on není na to,ale spíš má jinou ženskou.Normálně si najdi někoho jiného a a on ať si jde za tou druhou.Já to vím dobře sám,protože i když já sám jsem dost závislým kalhotkářem a sbírám ze sekáčů dámské prádlo,občas jsem i svým partnerkám prádélko kupoval,tedy ne ne jen sobě.No a jednou jsem u jedné přítelkyně našel velké šortky ( kapsáče béžové vytahané hlavně ve předu oboulené ) v její skříni,které byli 100% pánské a tak nějak i pomuchlané a to já když jí skládal oblečení po vyžehlení toto nemohl prostě přehlédnout.Takže jsem jí ty šortky hned šel a ukázal.Ona celá zbledla a od té chvíle se mnou nepromluvila.Já vycítil zradu!Tak jsem si po čtyřech dnech mlčení sbalil svých pár švestek a odešel od ní do nedaleké ubytovny kde nyní už delší čas trávím sám se svou sbírkou dívčího,dámského,ženského a použitého z dobírek prádla.Teď takto čekám na tu pravou holku,nebo ženu,ale chápavou k mým potřebám a tolerance oboustranná zaručena v otevřenosti potřeb obou z nás................


Přidat komentář