Žárlivost

Obavy o ztrátu blízké osoby. Tak se dá jednoduše definovat žárlivost, která je sice v malé míře zapotřebí v každém vztahu, ale pokud přeroste, může hraničit nejen se slušným chováním, ale také se zákony.

Žárlí, tedy miluje! – říká se. Jenže je žárlivost a žárlivost. Ta, která je příjemná a dokáže partnerovi, že je pro vás důležitý, má o vás zájem a ta, která hraničí se zákonem, stalkingem a vůbec vhodným chováním. Chorobní žárlivci dokážou neuvěřitelným způsobem zničit život, znepříjemnit i běžné situace a také obrátit život doslova naruby nejen dotyčnému, ale i celé rodině. Jsou i případy, které vlivem chorobné žárlivosti skončily tragicky.

Žárlivost - co to vlastně je?

Jedná se o lidskou emoci, která spočívá v lpění na jisté osobě v důsledku strachu o ztrátu této osoby. Což je sice normální, jenže v případě žárlivosti se jedná o skutečně zvýšenou obavu o ztrátu, která je způsobena různými faktory, nejčastěji však méněcenností, negativních emocí, hněvu a dalších. Žárlit je sice tak trochu normální a i hezké, ale musí to být s mírou. Pokud vám** žárlivost** přeroste přes hlavu, pak máte vážný problém. Stanete se doslova obětí touhy po zcela jiném životě. Budou vás stíhat myšlenky, které zaplaví vaše zdravé uvažování a vy se stanete doslova zvířetem, běsnícím a lpícím na své kořisti. Je to neuvěřitelné, ale může se tak stát každému, kdo se nechá strhnout myšlenkami a pocity méněcennostmi.

Co je normální a co už ne

Žijete-li s partnerem v pevném svazku, může se časem vyrojit obavy, zda jsem vhodným partnerem pro svůj protějšek. Může se to stát obzvlášť v době, kdy jeden z partnerů přijde o práci, cítí se tak méněcenný, závislý na tom druhém a pokud si hned nenajde novou práci, pocity méněcennosti se prohlubují, má také mnoho času přemýšlet o tom, zda je právě vhodným pro svého partnera. Pocity méněcennosti se stupňují a zvyšuje se tak možná žárlivost. Nejednou začne partner slídit v soukromých věcech, nejprve počítač, hledí kdy přišel, proč se zdržel, časem přejde i ke slídění v mobilu a přemýšlení, komu pořád ten druhý tak píše a tak dále. Pocity se zdají být tak opodstatněné, důležité je zapřemýšlet, zda se tak partner choval i před tím, nebo je to skutečně jen teď.

Pokud partnera podezříváte, pak vás možná začne podvádět

Paradoxem je, že pokud už se začne v partnerském svazku slídit po nevěře, pak je dost možné, že se dříve či později objeví, ať už v plné podobě, nebo pouze částečně, tedy vyměňováním zpráv, schůzek s osobou opačného pohlaví, která partnerovi rozumí a tak dále. Možností je několik, ale i partner je člověk, který potřebuje povzbudit, pohladit a cítit, že není na světe sám. Pokud přijde po těžkém pracovním dni domů a tam na něj čeká rozzuřená sedmihlavá saň s palbou otázek a výčitek, je jasné, že si cestu ke smíru najde po svém. Tím že partnerovi vnuknete myšlenku o nevěře, aniž by ho předtím napadla, začne postupem času o ni přemýšlet a najednou má možnosti, o kterých snad ani nevěděl.

Důvodem je vždy nejistota

Jestliže pociťujete, že na svém partnerovi lpíte snad více, než by mohlo být zdrávo a máte představy, že vás neustále podvádí, pak je jistě na čase se nad problémem zamyslet a skutečně a otevřeně říci sami sobě, že mám problém. Začnete přemýšlet ne o tom, s kým váš partner je a co všechno dělá, ale pátrejte po původu takového strachu. Nic není jen tak a vždy to má svůj důvod. Přibrali jste několik kil, nebo váš partner získal lepší postavu? Stejné obavy plynou při změně zaměstnání. Partnera povýší, což někteří nemohou snášet, cítí se najednou ohroženi, nesví a nejistí. Dalším projevem může být velký věkový rozdíl, kde dochází postupem času ke změnám fyziologickým, což druhému může dost omezit, dosáhnout pocitu méněcennosti. Každopádně důvodem je nejistota a potřeba mít u partnera navrch.

Nevěrník jako partner

Dalším velkým důvodem k žárlivosti je to, že jste s partnerem, o kterém již předem víte, že je to možná až chronický nevěrník. Začali jste spolu, když měl setrvávající vážný vztah, stejně tak víte, že měl mezitím pletky s jinými a také stále pokukuje po jiných osobách. Jedná se o nevěrníka, který však může vydržet být věrným, nebo se s jeho čistě fyzickými potřebami mimo partnerské lože musíte smířit. Není zdravé být chorobným žárlivcem a začít si s notorickým nevěrníkem. To pak vede k neštěstím a zmíněných katastrofickým scénářům.

Proč žárlí muži

Přitom žárlení u muže se projevuje tak trochu jinak, než u ženy. Páni tak moc nežárlí chorobně, jako ženy, ale zase pokud je jejich partnerka přitažlivá, jiní muži po ni koukají, a víte, že mají zájem, pak si ji muž rád vyvede do společnosti, aby ukázal, že mu patří, že je jeho a pochlubil se. To mají zkrátka muži tak nějak od přírody v povaze. Samozřejmě umí také tak trochu partnerku ponížit, aby bylo vidno, kdo v této domácnosti nosí „kalhoty“. To ponížení však není nějak urážlivé, ale muž umí prostě dát svoji sílu najevo. Bohužel pokud se muže zmocní pocity méněcennosti, pak má větší sklon sklouznout k chorobnému žárlení, které je na hranici se zákonem. Stalking je jeden z hlavních projevů, pak také fyzické násilí, veřejné ponižování, hulvátství a vulgární urážky. U mužů je poměr výkyvů značný, ale obvykle prostě muži zas tak nežárlí, v čem mají ženy výhodu. Muži totiž žárlí spíše „lidsky, zdravě“.

Proč žárlí ženy

Z žen se bohužel obvykle stávají semetriky. Svoji žárlivost projevují hraním na city, výhrůžkami a pláčem. Chtějí, aby partner dozajista věděl o jejich ublížení a dokázal jim lásku, jako z romantického amerického filmu. Jenže tak se většinou nestává a často dochází k dalším fázím pláče, hádek, výkřiků a podobných ukázek, které mají společný jmenovatel – žena se cítí být ohrožena a jako ten slabší článek z páru využívá moc psychologie. Bohužel ale ne tolik pro své dobro. Ženy většinou žárlivost dávají dříve najevo a je u nich častější, znatelnější, než u mužů. A i když dokážou být pořádné mrchy, s hraním na city jako bravurní herci stříbrných pláten a umějí dělat naschvály, pak málokdy sklouznou k něčemu, jako je fyzické násilí a podobně.

Jak na žárlivost

Ano, pokud partner žárlí, je to hezké a značí, že o vás stojí, ale pokud pro vás jeho projevy začnou být omezující, urážlivé a nepřiměřené, stydíte se za ně a bojíte se partnera, pak je jistě něco v nepořádku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9531 (magazinerotika.cz#405)


Přidat komentář