Intimní hygiena

Každý dospívající a dospělý člověk si již jistě alespoň jednou v životě položil otázku týkající se optimální četnosti intimní hygieny. O to víc by se o tuto tématiku měli zajímat sexuálně aktivní jedinci.

Intimní hygiena je téma, které je dosti podstatné pro všechny, kteří žijí aktivním sexuálním životem. Jaká je ideální frekvence intimní hygieny? Je potřeba se před a po každém pohlavním styku umýt?  A jaké optimální mycí prostředku k tomuto účelu použít? Ve skutečnosti je skutečně velmi důležité se pravidelně intimní hygieně věnovat. Nejenže je to důležité pro Vaše zdraví, ale také pro zdraví Vašeho sexuálního partnera. Máte tedy zodpovědnost za Vás oba, stejně jako Váš partner by měl být dostatečně ohleduplný vůči sobě i Vám a také dbát důkladné intimní hygieny. Další otázkou je, jaká by měla být vhodná frekvence intimní hygieny. Stejně jako nedostatečná hygiena, tak i nadměrná hygiena může škodit. Pořád však je lepší se své intimní oblasti věnovat po hygienické stránce více, než méně.

Historie intimní hygieny

Za historii intimní hygieny je považováno i období před teprve 25 lety, kdy za tradiční intimní hygienu byly považovány poševní výplachy. Tyto však již v dnešní době nejsou doporučovány, protože byl prokázán jejich nežádoucí účinek na zdraví ženy. Ženy, které poševní výplachy prováděly pravidelně, tedy minimálně jednou za měsíc, měly podstatně častější výskyty vaginálních infekcí než ženy, které tuto intimní hygienu ze svých životů vypustily. Poševní výplachy narušují přirozené bakteriální prostředí pochvy, a výrazně tím napomáhají šíření kvasinek nebo bakterií. Výplachy pochvy také způsobovaly suchost v pochvě a znepříjemňovaly tak intimní styk, který se stával nepříjemný a bolestivý. Současná intimní hygiena se tak omezuje pouze na oblast vulvy s důkladným omytím malých a velkých stydkých pysků, klitorisu a poševního vchodu.

Mužská intimní hygiena

Intimní hygiena je stejně důležitá jak pro ženy, tak i pro muže. U muže se intimní hygiena soustřeďuje především na oblast žaludu. K tomu se muž dostane po odhrnutí předkožky. Pod předkožkou dochází k hromadění smegma, které je potřeba pravidelně vymývat, aby se v něm nerozšiřovaly bakterie a nedocházelo k nepříjemnému zápachu. Pokud by nebyly tyto sekrety pravidelně vymývány, mohlo by jejich hromadění vést ke kvasinkové infekci.

Jaká má být frekvence intimní hygieny

Důležitá je každodenní intimní hygiena bez ohledu na to, zda jste pohlavní styk měli nebo ne. Před pohlavním stykem je vhodné také absolvovat intimní hygienu, tato však není až tolik nutná. Ženám spíše vadí cítit mužský genitál a tak více lpí na intimní hygieně. Do intimní hygieny se zahrnují také partie kolem análního otvoru a hráze. Veškeré čistění u ženy musí směřovat zepředu dozadu, aby se do vagíny nezanesla infekce.

Intimní hygiena po pohlavním styku

Po pohlavním styku je dobré intimní hygienu opakovat. Především se to týká žen, které trpí na záněty močových cest. U těchto se doporučuje po pohlavním styku vymočit a omýt genitálie. Sperma je po zaschnutí lepkavé, proto se pro lepší pocit doporučuje osprchovat intimní partie. Někteří muži špatně snáší kyselé poševní sekrety sexuální partnerky a i jim se doporučuje penis po pohlavním styku opláchnout vlažnou vodou, případně se také vymočit.

Základní hygienická pravidla

Pro intimní hygienu nepoužívejte příliš agresivní mycí prostředky. Spíše si pořizujte kvalitní kosmetiku pro ošetření intimních partií, kterou zakoupíte buď v lékárně, v prodejnách nebo v internetových obchodech, což je nejjednodušší způsob. Nikdy si na intimní partie neaplikujte parfém nebo jiné deodoranty. Ženám se doporučuje používat pro intimní hygienu speciální intimní mýdla s kyselým pH. Muži můžou používat jakákoliv jemná tekutá mýdla. K dalšímu základnímu pravidlu v oblasti intimní hygieny patří i nutnost vyměňovat si spodní prádlo minimálně jednou denně. Při nošení oblečení se vyhýbejte těsným kalhotám, které způsobují svým drážděním kvasinková onemocnění. Pokud máte menstruaci, pak si pravidelně vyměňujte vložky nebo tampony, minimálně 4x denně, pokud je průběh Vaší menstruace slabý. Po stolici se vždy utírejte pohybem ruky zepředu dozadu, abyste si nezanesly infekci do pochvy.

Vhodné přípravky pro intimní hygienu

Pochva je náchylná na různé bakterie. Je to zapříčiněnou aktivitou vaječníků. K nejrozšířenější poševní bakterii patří zcela jistě Lactobacil, který zajišťuje v pochvě kyselé pH. Právě kyselé pH je důležité pro udržení dalších bakterií v normálních hodnotách. Někdy je však vhodné tuto kyselost podpořit a doplnit.

Mýdlo pro intimní hygienu

Pochva vyžaduje na rozdíl od jiných částí těla trochu jinou a jemnější péči. Pro intimní hygienu se rozhodně nedoporučuje používat obyčejné mýdlo nebo sprchové gely, které používáte běžně pro umytí rukou nebo celého těla. K intimní hygieně si pořizujte pouze mýdla a gely, která jsou vyráběna a určena speciálně pro ošetření a hygienu intimních partií. Tato speciální mýdla udržují** hladinu pH** v normálních hodnotách a zabraňují účinkům nežádoucích bakterií.

Ubrousky pro intimní hygienu

Ne vždy má člověk čas a možnost navštívit sprchu nebo vanu a dopřát si kvalitní koupel. Pro tyto účely se vyrábí** speciálně vlhčené ubrousky,** které jsou určené přímo pro intimní hygienu. Vlhčené ubrousky můžete nosit neustále v kabelce a v případě potřeby je použít. Používejte je však pouze v nutných případech, např. před nebo po pohlavním styku. Nedoporučuje se používat příliš často.

Jak často používat přípravky pro intimní hygienu

Pochva má tu schopnost, že se dokáže pravidelně sama čistit. Je to pro ni velmi důležité, neboť tím brání vzniku bakterií, kvasinek a dalších infekčních onemocnění. Pokud byste používali přípravky pro intimní hygienu příliš často, ztratila pochva tuto svoji schopnost, což by byla škoda. Přípravky, které jsou určené pro tento druh hygieny, proto používejte maximálně dvakrát týdně. Ostatní dny bude vhodnější, když si budete pochvu oplachovat čistou vodou.

Dopřávejte si koupel

S ženskými genitáliemi je potřeba zacházet, i co se týká hygieny, velmi opatrně, neboť jsou velmi citlivé. Vhodnější pro ženské intimní partie je zcela jistě sprcha než dlouhá koupel ve vaně, jejíž voda je doplněna pěnou, sprchovým gelem a šampony. Jestliže má tedy žena na výběr, měla by dávat přednost sprše před vanou a koupel volit spíše jednorázově.

Dbejte na kvalitní intimní přípravky

Pokud jste dosud intimní hygienu zanedbávali a měli jste za to, že postačí jednou za čas sprcha nebo koupel, pak je nejvyšší čas si pořídit speciální přípravky určené pro intimní hygienu. Tyto můžete jednoduše pořídit v internetových obchodech. Vždy si přečtěte, pro co je ten který přípravek vyroben a navržen, jak se používá a k čemu přesně slouží. Určitě se nevyplácí podceňovat intimní hygienu, neboť Vám může tato nedbalost způsobit spousty zbytečných zdravotních a nepříjemných problémů, kterých se těžko zbavuje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9483 (magazinerotika.cz#157)


Přidat komentář