Proč potřebujeme orgasmus?

Nejen v posledních letech je orgasmus ožehavým tématem a pro mnohé stále velkou neznámou. Proč jej potřebujeme, jakou má funkci ve vztahu a jaké faktory mohou hrát při snaze o dosažení orgasmu roli?

Orgasmus

Orgasmus je obyčejně výsledkem fyzické stimulace penisu u mužů a klitorálního dráždění u žen. Lze jej dosáhnout také penetrací, ale i jinými sexuálními aktivitami jako je dráždění erotogenních zón.

Zajímavostí je, že orgasmus má i svůj mezinárodní den, který připadá na 31. července. Čím líp ho oslavit než kvalitním sexem? Nebo si pojďte alespoň přečíst, jak to s orgasmem opravdu je. Je potřeba?

Orgasmus a jeho funkce v partnerství

Proč se stal orgasmus jedním ze středobodů partnerství v posledních letech? Společností i médii je vyvíjen tlak na nutnost dosažení orgasmu, jinak hrozí partnerské selhání. Je to vážně pravda?

Mozek hraje v partnerském a sexuálním životě velkou roli. U obou partnerů může špatné psychické rozpoložení způsobit snížení libida či nemožnost dosáhnout orgasmu. Ženy považují za důležité psychické splynutí za důležitější, než fyzické uspokojení, v čemž se na rozdíl od mužů liší. Ti naopak pomýšlí často na abstinenci orgasmu jako na svůj osobní neúspěch a zklamání.

Orgasmus a komunikace jsou ve vztahu spojenci. Ve funkčních vztazích by se neměl objevit problém s vyjádřením toho, co se jednomu či druhému líbí, co naopak ne.

Předstírání orgasmu vztah rozhodně nezlepší, spíše naopak. Neschopnost komunikace a do určité míry i lhaní, protože předstírání se dá za druh lhaní považovat, jsou ve vztahu častým důvodem rozepří. A především tak partnerka ubližuje nejen sama sobě, ale i partnerovi.

Samozřejmě je možné mít báječný sex i bez dosažení vyvrcholení, ale orgasmus by měl zkrátka zažít každý, kdo chce.

Důležité je si uvědomit, že mít orgasmus v rozdílném okamžiku, než partner, není problémem, ale může být i výhodou. Kromě toho tato situace u mnoha párů nastává celkem běžně, proto není třeba zoufat. Dalo by se říct, že pornografický průmysl do jisté míry ovlivnil představu o sexu nás všech, a proto dost často vyvstává v sexuálním životě partnerů frustrace, když nedochází k podobným výkonům. Je dobré se nechat inspirovat, ale také za každou cenu neočekávat to samé.

V případě, že v sexuálním životě partnerů dochází jak k psychickému, tak fyzickému splynutí (a schopnosti dosáhnout orgasmu u obou partnerů), bývá vztah velmi harmonickým, ačkoli takového výsledku lze dosáhnout i jiným způsobem.

Zdravotní benefity orgasmu

Ačkoli se to může zdát až neuvěřitelné, orgasmus u žen nemá jen funkci přivodit potěšení a příjemné pocity, ale má i zdravotní výhody. A těch je hned několik.

Zlepšuje krevní cirkulaci v pánevním dnu, což způsobuje mimo jiné regulaci menstruačního cyklu. Výzkumy ukázaly, že ženy, které mají pohlavní styk minimálně jednou týdně, mají ustálenější menstruační cyklus než ženy s občasným pohlavním stykem, případně žijící v celibátu.

Zvyšuje plodnost u žen a pocit relaxace povzbuzováním funce hypothalamu. Tato část mozku má na starost regulaci apetitu, emocí a tělesné teploty.

Stimuluje lymfatické uzliny těla, čímž přispívá k celkové detoxikaci. Tento proces pomáhá lepšímu vyprazdňování, v prevenci proti rakovině a také zlepšuje náladu.

Podporuje** hladinu estrogenu** k udržení pružnosti vaginální tkáněa chrání proti srdečním chorobám a osteoporóze, která se v současné době nebezpečně šíří populací.

Posiluje** buňky bojující proti infekcím** až o 20 %. Sex s orgasmem tedy, řečeno s nadsázkou, může fungovat jako doplňková léčba u chřipky a nachlazení. Kromě toho také orgasmus pomáhá zmírnit různé druhy bolestí a příznaky migrény. Vyvrací se tím stereotypická ženská omluva ohledně sexu.

Všeobecné blahodárné účinky je též zvyšování hladiny oxytocinu, hormonu, který je spojován s vášní, sociálními dovednostmi a úspěchem. Dle studií, ženy, jež mají sex s vyvrcholením nejméně třikrát týdně ve fungujícím vztahu, vypadají mladší až o 10 let. A nakonec orgasmus zvyšuje hladinu endorfinu díky kterému pomáhá v celkové relaxaci a uvolnění.

Co brání v dosažení orgasmu

Co přesně je příčinou neschopnosti dosáhnout orgasmu u žen, na to není jednostranná odpověď. Existují ovšem mnohé výzkumy a rady, které se této problematice věnují, a tak je možné určit, v čem může být chyba.

Jedním z hlavních zabijáků libida, a nejen jeho, je stres. Ať už jde o stres na pracovišti nebo v rodinných kruzích, nepřispívá ničemu. Dost často se stává ženám i mužům, že nejsou schopni tzv. vypnout a opravdu se uvolnit. Jenže uvolnění je jednou z hlavních cest k úspěchu, co se orgasmu týče! Je tedy nezbytné naučit se vyhýbat stresu, a pokud to není možné, alespoň si jej nepouštět do postele. Někdy je však stres způsobený nemožností dosáhnout orgasmu, což vyvíjí tlak na oba zúčastněné a sex se tak stává méně zábavným.

Neschopnost dosáhnout orgasmu, tedy anorgasmie, je také ve valné většině psychologického rázu.

Dobré je též vědět, že orgasmus stres ničí, takže pokud víte, jak „na to“, zbavit se stresu může být nejen jednoduché, ale i velmi příjemné.

 

Dalším problémem, který brání v dosažení orgasmu, je frigidita. Ačkoli ve společnosti je tento mýtus velmi oblíben, opravdu jí netrpí tolik žen, jak se říká, a mnoho z nich se toho také domnívá. Pokud žena opravdu frigiditou trpí, důvodem může být porod, cukrovka, deprese nebo problémy se štítnou žlázou. Stejně tak psychické problémy. Ať už je důvodem cokoli, jakýkoli výsměch nebo zraňování dotyčné uštěpačnými poznámkami není na místě.

Pamatujte, že procento žen schopných dosáhnout vaginálního orgasmu je mezi 50 až 60 %, nejčastějším orgasmem je tedy ten klitorální. Zavčas rozpoznat, čeho žena je a není schopná může předejít mnoha zklamáním. Pokud žena není tou šťastnou a není jí dopřáno poznat oba druhy orgasmů, neznamená to, že nemůže mít žádný.

Navíc, někdy jsou sexuální poruchy zapříčiněny hormonální nerovnováhou.


U mnoha žen je problém zakořeněn v nedostatečném vzrušení. Některým mužům stačí pár vteřin nebo jen vizuální simulace, s ženami je to, většinou, složitější. K dostatečnému vzrušení, vedoucímu k orgasmu, potřebují delší čas. Není zcela ojedinělé, kdy platí, že čím delší příprava, tím lepší, větší orgasmus. Nutně to ale nemusí být klasická předehra, ale také smskování s nemravným obsahem během dne apod. Při nedostatečném vzrušení také vyvstává problém nedostatečného zvlhčení, což způsobuje bolest a tedy nemožnost si sex náležitě užít, a už vůbec ne dosáhnout orgasmu.

 

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že neschopnost dosažení orgasmu nemusí být nutně doživotní záležitostí, stejně jako chybou partnera. Někdy výměna partnera pomůže vyřešit orgasmus, ale rozhodně by to neměl být způsob řešení sexuální nespokojenosti ve vztahu.

 

Závěrem se dá říci, že orgasmus je fantastickým zážitkem, což je jedním z důvodů, proč je takovým sociálním fenoménem. Potřebujeme orgasmus? Možná ne všichni a možná ne pokaždé, alechce ho téměř každý. A oprávněně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9440 (magazinerotika.cz#365)


Přidat komentář