Pohlavní choroby

Nechráněný sex může vést k nákaze pohlavními nemocemi. Ty jsou velice nepříjemné a velká část z nich patří k vážným chorobám. Proto při pohlavním styku s neznámou osobou vždy používejme kondom.

Pohlavní nemoci

Sexuálně přenosné infekce se přenášejí mezi partnery během vaginálního, análního nebo orálního sexu. Způsobují je baktérie, prvoci, plísně nebo viry. Pohlavní nemoci se mohou však šířit i jinými cestami, než jsou sexuální aktivity. K nim patří zejména transfuze, sdílení injekčních jehel a porod. Proto se sexuálně přenosné nemoci často objevují u narkomanů nebo hemofiliků. Dělíme je na bakteriální, virové, parazitické, plísňové a protozoální.

Onemocnění AIDS

K nejnebezpečnějším pohlavním chorobám patří v současnosti AIDS. Přestože první příznaky této nemoci byly zaznamenány až v roce 1981, stačily se jí již nakazit desítky miliónů lidí. K nejhůře postiženým oblastem patří zejména africké státy. Název AIDS pochází z anglického Acquired Immune Deficiency Syndome, což lze do češtiny přeložit jako syndrom získaného selhání imunity. Tuto nemoc způsobuje vir HIV, který uměle navozuje příznaky oslabující přirozenou obranyschopnost lidského organismu. To způsobuje ohrožení zdraví dalšími chorobami včetně nádorových. Vir HIV napadá určitý druh bílých krvinek - T lymfocyty, kde se rozmnožuje a následné je zabíjí. To má za následek zhoršení obranyschopnosti organismu a selhání imunity. Nakažená osoba nemusí po dobu několika let pozorovat žádné změny svého zdravotního stavu a ani nepociťovat nějaké podezřelé obtíže. Současné lékařství bohužel není schopno určit u koho tato nemoc propukne a kdy to nastane. V průměru k tomu dochází do 10 až 15 let po infikaci virem HIV. Toto může ovlivnit včas zahájená kvalitní léčba. Ani ta však není zárukou uzdravení. Vývoj choroby závisí hlavně na původní úrovni imunity organismu, tělesné kondici, stravovacích návycích a schopnosti zvládat zátěžové situace. Velké nebezpečí pro nemocného AIDS mohou znamenat sebelehčí onemocnění. HIV pozitivní lidé by se i nadále měli vyvarovat pohlavním stykům se stejně postiženými jedinci. Hrozí tady totiž riziko reinfekce.

Jak se přenáší AIDS

AIDS lze přenášet třemi způsoby - sexem bez ochrany, krví a z matky na plod. Nejčastější je první z nich. Nemusí se jednat pouze o pohlavní styk, ale k přenosu může dojí také při orálním sexu, když dojde ke kontaktu ústní dutiny se spermatem nebo poševním sekretem. Nejrizikovější je však anální styk zejména pro pasívního partnera. To se týká jak žen, tak mužů.** Riziko nákazy** je vyšší, když je infikovanou osobou muž. Virus HIV se v poševním sekretu vyskytuje v menších koncentracích než ve spermatu. Nebezpečí přenosu se rovněž zvyšuje, pokud partner je přenašečem také další pohlavní nemoci. K riziku onemocnění také přispívají ranky a oděrky v oblasti genitálií. V současnosti není na trhu žádný lék, který dokáže pacienta vyléčit. Nicméně existují přípravky potlačující propuknutí choroby u nakažených a zpomalující průběh onemocnění.

Syfilis (příjice)

Další velice nebezpečnou pohlavní chorobou je** syfilis**, protože také může vést k úmrtí nakaženého. Jejím původcem jsou baktérie z kmene spirochét. Průběh onemocnění má tři stádia. Nejprve se v oblasti genitálií objeví rudý vřed, který nebývá bolestivý. Po zhruba devíti měsících dochází k podobným jevům i na dalších místech těla. Nemocný má horečky, vypadávají mu vlasy a trpí nechutenstvím. Pokud nenastane účinná léčba, nemoc napadá životně důležité orgány - mozek a srdce a pacient si ponese trvalé následky. Proti syfilidě však existuje obrana. Pokud je odhalena včas, postačí k léčbě penicilin. K přenosu dochází především pohlavním stykem a to jak vaginálním, tak análním. Také** orální sex** umožňuje přenášení této nebezpečné choroby. Méně častá je nákaza způsobena během těhotenství transportem z matky na dítě.

Kapavka

Kapavka se projevuje v podobě hnisavých zánětů vylučovacích a pohlavních orgánů. Může však napadnout i spojivky. Pokud není včas léčena, je rizikem pro ženy neplodnost. Během léčby se pacient musí vzdát veškerým sexuálních aktivit. Kromě pohlavního styku je možný její přenos také z matky na dítě během porodu. Kapavka se u novorozence projevuje zánětem očních spojivek, který může vést až k oslepnutí. Během těhotenství by proto budoucí rodičky neměly zapomínat také na testy proti kapavce. Kapavka se projevuje do týdne od nakažení, dříve u mužů, později u žen. Diagnostiku tohoto onemocnění provádíme třemi způsoby. Jedním z nich je tzv. barvící test. Ten je založen na barvení vzorku na bakterii Jedná se o výtěr výtoku z penisu nebo cervixu. U mužů je tato metoda spolehlivá, avšak u žen u zhruba poloviny pacientek chorobu neodhalí. V poslední době jsou proto častější výtěry moči nebo cervikální výtěry. V nich se pak v laboratoři hledají geny bakterií zapříčiňující onemocnění.

Další možností odhalení kapavky jsou kultivační testy. Ty sledují růst bakterií za kontrolovaných laboratorních podmínek. Během nich se umístí vzorek výtoku do nádoby, která se uchová po dva dny. Kapavka nejčastěji napadá močovou trubici nebo děložní hrdlo. Samotné vagíně se infekce vyhýbá. Baktérie také pronikají do dělohy a následně do vejcovodů a mohou způsobit zánět pánve. Toto může mít v případě otěhotnění za následek mimoděložní těhotenství. Nakažení kapavkou jsou náchylnější na infekci virem HIV. Nepříjemným důsledkem choroby je také nepříjemné močení spojené s pálením.** Neléčená kapavka** se rozšiřuje rovněž do oblasti varlat, nadvarlat a prostaty, což se projevuje nepříjemným svrbením a bolestí.

Chlamydie - nejrozšířenější evropská infekce

Přestože tato nemoc není natolik známá jako předešlé choroby, patří mezi nejrozšířenější evropské infekce. Ročně se jí nakazí několik stovek tisíc lidí. Toto bakteriální onemocnění se nepřenáší pouze pohlavním stykem, ale šíří se také kapénkovou metodou podobně jako například chřipka. Její plicní forma má s ní podobné příznaky. Následky chlamydie mohou být neplodnost, závažná onemocnění plic doprovázená dusivým kašlem, záněty spojivek či trvalé poškození zraku.** Chlamydie** se u mužů vyskytuje v močové trubici a u žen pak v děložním čípku. Prvním jejím příznakem bývá vřed na genitálu a po několika dnech se objevují vysoké horečky spojené se zimnicí. Neléčená chlamydie způsobuje rozsáhlé záněty pohlavních orgánů nebo konečníku.

Měkký vřed

Toto onemocnění se přenáší pohlavním stykem a napadá především genitálie. Přestože v České republice se tato nemoc v poslední době neobjevuje, návštěvníci exotických míst si ji často přivážejí ze své dovolené jako nechtěný suvenýr. Protože se jedná o bakteriové onemocnění, léčba probíhá za pomocí antibiotik.

Prevence pohlavních chorob

Podobně jako u ostatních druhů onemocnění, je důležitá** prevence i u pohlavních chorob**. Pohlavní hygiena a** používání kondomu** patří k jejím základním pilířům. Vyvarujme se proto** nechráněnému pohlavnímu styku** s náhodnými sexuálními partnery. Pokud již k něčemu podobnému dojde, neprodleně navštivme lékaře a nechme si udělat testy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9383 (magazinerotika.cz#127)


Přidat komentář