Když muž žárlí na své vlastní dítě

Žití v páru přináší jak chvilky radostné, tak někdy i strastiplné. Ty skutečné problémy však mohou začít s příchodem miminka. Tak, jako starší sourozenec často žárlí na nového člena rodiny, tak překvapivě i muži žárlí, a to na své vlastní dítě.

U prvního dítěte, které se páru narodí, nemusí novopečení rodiče například řešit, jak skloubit výchovu sourozenců. Nemusí také řešit, jak přistupovat k potomku, který žárlí na svého mladšího brášku, či mladší sestřičku. Bohužel však otázka žárlivosti tak zcela nevymizí. Ten, kdo totiž může začít žárlit na miminko, je jeho vlastní otec. Takže v tomto směru se žena nemusí zaobírat starším sourozence, ale partnerem, manželem. Což může být pro ni složitější, než s dítětem. Ne náhodou jsou totiž muži někdy jako děti, jenže v dospělé verzi. Nelehký to úkol pro ženu. Pokud by však žena nehleděla na signály, které muž vysílá směrem k potomku a jí samotné, pak by také mohl doposud idylický vztah směřovat ke konci.

Soustředění pozornosti na miminko

Takové miminko vyžaduje plno péče, starostlivosti, ale i lásky. Je zcela logické, že pro ženu bude najednou dítě vším. Vždyť celých devět měsíců ho nosila pod srdcem. Žena si představovala, jaké to bude, až bude dítě držet v náručí, těšit se z něj, a sledovat, jak dělá pokroky. Miminko je zcela závislé na rodičích, kteří jsou s ním prakticky neustále, a to i v době, kdy spinká. Minimálně jeden rodič je neustále v blízkosti malého tvorečka, aby dohlédl, že mu nic nechybí, je v bezpečí, je spokojené. Povětšinou to pak bývá žena, která zůstává s potomkem doma. A tím se jejich vzájemné pouto ještě více prohlubuje. Muž, když pak přijde domů, však očekává, že se do jisté míry servis, na který byl zvyklý, nezmění. Jenže jen málokterá žena zvládne roli matky, manželky, hospodyně hned po porodu. Žena se potřebuje nejprve zaběhnout, sžít s novou životní situací. Muž však takový pohled na věc mít nemusí. A to zvláště, pokud uvidí, že si manželka hraje s ratolestí, a na něj nemá čas, a ani nemá čas na uvaření večeře, tak jako dříve. Pokud tato situace bude přetrvávat dál, může začít muž vidět v dítěti určitého rivala.

Rozdělení lásky mezi dítěte a muže

Láska, kterou můžeme druhému projevovat, může mít mnoho podob. K dítěti žena chová lásku mateřskou, zatímco k muži lásku mileneckou. Jenže muž nemusí rozlišovat dělení lásky. Muž nemusí chápat, že láska mateřská se nedává srovnávat s láskou mileneckou. A i kdyby láska mateřská byla ve vyšším měřítku, pak to nemusí nic vypovídat o tom, že láska milenecká bude o to více trpět. Vysvětlete to však muži, který vidí, jak se žena mazlí s miminkem, pusinkuje ho, chová apod. Vysvětlete to však muži, který, když se k ženě večer schoulí, tak bude jen odbyt slovy, že je žena unavená, nevyspalá apod. Slova mnohdy nejsou žádným důkazem, a tak by žena měla přejít k činům. Měla by přejít k činům, pokud nechce, aby se jí muž zcela odcizil. Četnost sexu nemusí být taková, jako na počátku vztahu**, důležitá je však stále vzájemná blízkost, něha, touha po druhém**. A zde je na ženě, aby dala muži najevo, jak ho stále miluje, že jí není lhostejný, a že ho „nevyměnila“ za dítě.

Projevování lásky muži

Žena může sama cítit, jak muže miluje. Nebude-li však žena onu lásku projevovat, jen si schraňovat v sobě, pak jen stěží muž pozná, že jí na něm stále záleží. Mužům je třeba říci vše napřímo. Určité naznačování jim přinesou spíše dohady a zmatek. Jejich myšlení je totiž přímé, konstruktivní, a to samé očekávají od ženy. To, že žena uvaří muži jeho oblíbený pokrm, tak, jak je zvyklý, může partner brát již jako samozřejmost. Stačí však k pokrmu dodat, že jej žena připravila schválně, protože ví, jak mužovi chutná apod., donutí muže, aby dané skutečně vnímal. A pokud se slova lásky stala rutinou, kdy se oba dva častují oslovením například miláčku, pak je zřejmé, že váha těchto slov není zrovna příznačná. Budete-li chtít žena muže ujistit, že pro ni stále hodně znamená, pak je třeba podat jiný „důkaz“. Co si budeme povídat, muži jsou spíše na činy, než slova, něhu, na rozdíl od žen. Muži se nechtějí vzdát sexuálního potěšení, a pokud v tomto směru strádají, pak mohou začít být nerudní, nespokojení, uštěpační aj.

Sex po porodu

V předchozím odstavci jsme již nakousli, že muže samozřejmě zajímá sexuální uspokojení. Muž bude zcela chápat, že po porodu se nemůže hned s ženou milovat. A tak bude méně, či více trpělivě čekat, než skončí šestinedělí. Jenže některé ženy ani po šestinedělí ještě nemají chuť, myšlenky na sexuální dovádění. Důvodem může být jednak únava, ale také jejich vzhled, kdy jejich postava již není taková, jako před otěhotněním. Pokud by však byla žena svolná na rychlovku, pak se i únava dá překonat. A muži koneckonců rychlovky vítají, protože předehry nejsou zrovna pro ně to, po čem prahnou. A čekat, až postava bude jako dříve? Žena by si měla uvědomit, že je maminkou, krásnou maminkou zdravého děťátka. A to, že má nyní pár kil navíc, tím by se neměla trápit. A když jsme již u toho, tak sex může podpořit její hubnutí.

Zapojení muže do péče o dítě

Jsou muži, kteří prohlašují, že jim miminka nic neříkají, že si počkají, až začne dítě chodit, kdy s ním je pak více legrace, více se s ním dorozumí, vyřádí. Je třeba trochu oponovat. Již malé miminko nám nabízí spoustu radosti, kdy právě každičký posun v jeho vývoji nám může vyvolat radostný úsměv na tváři. A že není možné se s ním dorozumět? Po zavedení rituálů, kdy si rodiče a miminko na sebe zvyknou, najdou společnou řeč, přestože si všichni ještě počkají, než dojde na vyslovení prvního slova. Moudrá žena tak nečeká, až bude dítě takového věku, aby mohlo dělat parťáka mužovi. Žena se naopak bude snažit zapojit muže do péče o dítě co nejdříve, respektive hned po porodu. Jen tak muž zjistí, co vše obnáší péče o dítě. Jen tak bude moci muž pochopit, proč dítě vyžaduje drtivou většinu času. Žena, která však chce muže „ušetřit“ od rodinných povinností, protože chápe, že muž chodí do práce, a tam se rozhodně nenudí, však činí příkoří sama sobě. Muž totiž vůbec nemusí ocenit, že mu žena ulevuje, a poskytuje prostor pro volný čas, oddech, zatímco sama věnuje veškeré síly potomkovi. Muž totiž neuvidí, nepozná, jaké veškeré kroky jsou potřebné pro zaopatření dítěte. Může mít zkreslené představy, že dítě stačí jen nakojit, přebalit, a zpět dát do postýlky.

Zajištění hlídání dítěte

První dny, týdny by měla být matka s dítětem co nejvíce. Jakmile je však v domácnosti zaběhlý chod, nic nebrání tomu, aby si žena s mužem alespoň na chvíli dopřáli společný čas například v kavárně. Tu hodinu, co budou pryč, jim může maličké pohlídat například někdo z rodičů. Je velmi důležité, aby žena nesoustředila veškerou pozornost na dítě, a nedopřála si také času pro sebe, respektive času pro společnou lásku, která spojuje jí a manžela. Je zcela samozřejmě, že je žena na miminko fixovaná, a to o to více, pokud se například početí hned nedařilo. Skončit však s veškerým společenským životem, kdy se bude žena točit jen kolem dítěte, a nic dalšího jí nebude zajímat, může mít neblahý vliv na její manželství. I sama žena však potřebuje relaxovat, načerpat síly, nasměrovat myšlenky jiným směrem. A to, že si tu a tam odskočí například zacvičit, či s partnerem zajde do kina, na oběd, nebude rozhodně nic vypovídat o tom, že by se dítěti nevěnovala. Mít snad výčitky svědomí, že mu neposkytuje vše, co by měla, není na místě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9393 (magazinerotika.cz#179)


Přidat komentář