Jak zachránit manželství

Je mnohem jednodušší boj předčasně vzdát než skutečně bojovat. A to platí i pro záchranu manželství. Je snadné říci, že manželství spěje ke konci než se pokusit o jeho záchranu, vzkříšení. A co Vy, složíte zbraně, nebo naopak vyrazíte s plnou polní?

 

Teprve až poté, co uděláte maximum, a přesto bude manželství v troskách, se můžete vzdát, a opustit pomyslné bojiště. Určitě by Vás samotné v hloubi duše netěšilo, pokud byste se nesnažili zapracovat na manželství, o které jste usilovali. Možná, kdyby každý pár, kterému se manželství hroutí, projevil více snahy, pak by nebyla tak vysoká rozvodovost. Co udělat pro to, abyste nepřispěli k vyšší statistice rozvodovosti, ale naopak se mohli těšit z opět spokojeného vztahu?

Proč bojovat o manželství

Den za dnem plyne, a Vy máte pocit, že Vás onen stereotyp, který se na Vás valí, neustojíte? Máte pocit, že Vás již v životě nečeká žádné** vzrušení**, žádná radost? Těch pár prchavých okamžiků, které možná ještě přijdou, nevyváží Vaše současné rozpoložení, pocity? Nemáte-li však schopnost vidět do budoucnosti, kdy byste si snad zjistili, že nic přívětivého Vás nepotká, pak určitě není důvodu uvažovat jen pesimisticky. Nikdy nevíte, co Vám příští den přinese. Budete-li mít oči i srdce otevřené, můžete se dočkat příjemného překvapení, které současný stereotyp doslova smete ze stolu.

Dlouhodobé manželství

Čím déle jsou spolu dva jedinci, tím méně nečekaných vzrušení je může potkat. Na druhou stranu, ona vzrušení nemusí být jen pozitivního rázu. Jste-li s protějškem již nějaký ten rok v manželství, pak se jistě dobře poznáte. Víte, co druhému vyhovuje, a co naopak nikoliv. Znáte jeho silné i slabé stránky. Víte, co může způsobit radostné rozzáření v jeho očích, a co naopak v nich vyvolá smutek. A takto bychom mohli pokračovat. To, že jste spolu dlouho, a znáte dotyčného tzv. jako své boty, můžete využít ku prospěchu věci. Nemusíte v daném spatřit jen negativum. Ano, jistě, nebudeme zastírat, že se dostaví určitá rutina, předvídatelnost. To, do jaké míry ona rutina bude, však závisí i na Vás samotných. S dlouhodobým manželstvím jde totiž ruku v ruce určitá pohodlnost, lenost. Je velmi jednoduché, snadné si stěžovat na stereotypní způsob žití, když Vy sami neděláte nic proto, aby tomu tak nebylo. Vinu hned nehledejte u druhých. Začněte pěkně u sebe. Změníte-li Váš přístup, dosavadní způsob žití, uvidíte, že se Vaše proměna odrazí i na protějšku. Budete-li však po druhém chtít, aby se změnil, ale sami budete v zajetých kolejích, pak se asi moc pozitivních změn nedočkáte.

Manželství, které nefunguje

Možná, že máte kamarády, kterým se jejich manželství rozpadlo. Pokud tomu tak je, pak jste se nejspíš zeptali, proč manželství skončilo, proč došlo k rozvodu. Odpověď mohla být konkrétní, ale také jen typu, že manželství prostě neklapalo, nefungovalo. Jenže i zde je možné spatřit určitou pohodlnost, kdy se ukrýváme za jakousi rouškou. Co to znamená, že manželství neklapalo? Co si pod daným představit? To, že manželství neklape, je velmi široký pojem. Jedno, či dvě pohádání, rozdílnost v názorech, rozdílnost v určitých výchovných krocích apod., svým způsobem také vypovídají o tom, že vztah není pro danou chvíli v harmonii, a tudíž neklape. Říci druhému, že manželství neklape tak, jak byste chtěli, a tudíž se chcete rozejít, rozvést, je jistým složením zbraní. Protějšek může být tak zdrcen, překvapen, nebo udolán Vaším přesvědčivým, rozhodným pohledem, že se nebude dožadovat bližšího vysvětlení. Anebo naopak bude chtít slyšet, co přesně od manželství chcete. Co Vy na to? Budete stále trvat na své taktice, kdy jen mávnete rukou se slovy, že je to již jedno? Pak je ovšem otázkou, zda chcete manželství zachránit, nebo z něj vycouvat.

Stojíte o záchranu manželství?

Svým způsobem má každé manželství šanci na záchranu. Důležité však je, aby záchranu chtěli oba dva jedinci. Chce-li jen jeden, a druhý se k situaci staví laxně, či dokonce činí překážky, pak se může dotyčný snahou přetrhnout, a přesto nic nezmůže. Než tedy vůbec dojde na záchranný krizový plán, je vhodné si sednout, a promluvit si. Rozmluvu však načasujte na příhodnou dobu. Promluvit si například v momentě, kdy jste rozhádaní, není nejspíš nejlepší řešení. Nechtějte také po druhém, aby Vám řekl svůj verdikt teď hned. Není rozumné na protějšek tlačit, pokud si potřebuje vše srovnat v hlavě. Přeci jen je to závažný krok, který oba dva učiníte.

Zajděte na místa, kde jste byli šťastní

Kde jste se seznámili? Ať už to bylo na diskotéce, v restauraci, v posilovně, v knihovně, v parku, připomeňte si místo Vašeho seznámení. Navštivte s Vaším protějškem místa, kde jste společně prožívali radost a štěstí. K těmto místům můžete pociťovat hluboké spojení. Naplánujte si výlet na Vaše místa. Za zkoušku to rozhodně stojí. Krom toho, kdy jste naposledy byli na těchto místech? Držíte si je jen v paměti, ale ve skutečnosti si ani nepamatujete, kdy fyzicky jste ona místa navštívili?

Vymezte si čas určený jen pro Vás dva

Jste doslova pohlceni povinnostmi, a to pracovními, i soukromými kolem domácnosti? Když přijdete domů, jste sice spolu, ale jen tím způsobem, že vedle sebe žijete, a prakticky na sebe nemáte čas? Pak i zde máte prostor pro nápravu. Máte-li děti, zajistěte si hlídání, a dopřejte si čas jen pro sebe. Nemusí to být vyloženě celý den, stačí i nějaká ta hodinka. Tu pak můžete strávit v příjemné restauraci, v kině, či procházkou v parku aj. Ideální pak je, pokud si budete dopřávat společný čas pravidelně, minimálně tak jednou týdně. Vězte, že máte-li děti, nemusíte s nimi být 24hodin denně. I ony si od Vás rády odpočinou. A vězte, že až se za dvě, či tři hodiny vrátíte, o to srdečnější bude Vaše přivítání. A mít snad výčitky svědomí, že se o děti nestaráte tzv. na plný plyn, je zbytečné. Určitě jim poskytujete maximum péče a lásky, obětovat se jim však nemusíte.

Romantika a vyznání lásky

Říkáte si, že na romantiku a vyznání lásky jste staří? Pak na dané velmi rychle zapomeňte. Každý má právo na romantiku, slova něhy a lásky, nehledě na to, kolik Vám je let, a jak dlouho jste s protějškem ve vztahu. Pokud se z Vašeho vztahu vytratila romantika, slova lásky, zkuste je oživit, opětovně najít. Možná, že si zpočátku budete připadat divně, hloupě, ale velmi rychle si zvyknete na příjemné. Nemusíte se však uchylovat k různým přezdívkám, které byste žvatlali. Romantika a laská, něžná slova mohou být i ryze dospělá.

Flirtujte mezi sebou

Vaše srdce se rozbuší, pokud Vám někdo cizí zalichotí, jak Vám to sluší, jak krásně vypadáte, voníte apod.? Chcete však flirt slyšet jen od cizích jedinců? Flirtovat můžete i s Vaším protějškem. Uvidíte, že takový flirt může rozpálit Vaši vášeň. Můžete také zažít spoustu zábavy, kdy se společně zasmějte nad svými hláškami. A co například zahrát na první rande? Uvolněte se, pěkně se oblékněte, a jděte na domluvenou schůzku. Berte ji, jako by byla Vaše první. Nebo si zahrajte na náhodné setkání v baru, kdy jeden z Vás osloví toho druhého, a započne flirtování. I takovéto malé hry Vás mohou vytrhnout ze stereotypu, a dodat Vašemu vztahu novou jiskru. Fantazii se meze nekladou. Vaše hrátky pak mohou pokračovat i doma, ve Vaší ložnici.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9388 (magazinerotika.cz#159)


Přidat komentář