HPV virus

Sex nemusí vždy znamenat jen příjemně strávené chvíle. Pohlavně přenosné choroby vám mohou velmi znepříjemnit život, řadí se zde také HPV virus, který způsobuje řadu nepříjemných onemocnění.

HPV virus nebo také lidský papilomavirus - jistě jste se už s tímto označením setkali. Co je to HPV virus? Co způsobuje HPV virus a jaké jsou projevy HPV infekce? Na tyto otázky se Vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Human papilloma virus

HPV virus (human papilloma virus) nebo také** lidský virus** patří do skupiny virů, které napadají buňky pokožky a sliznice. Tento virus je u lidské populace už po miliony let. HPV virus se vyznačuje relativně velkou odolností a stabilitou. Tomuto viru se celkem dobře daří ve vlhkém prostředí, kde může vyvolat infekci po několika měsících od nákazy. V současné době bylo identifikováno více než 130 odlišných typů HPV viru.

Jak se HPV infekce šíří

HPV infekce se může šířit pohlavním stykem, ale také přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Genitální HPV infekce se objeví u 80% žen a 50% mužů. U většiny však tato infekce spontánně vymizí bez jakýchkoliv následků do 2 let po nakažení. V případě, že k vymizení nedojde, může tato infekce způsobovat řadu onemocnění na různých místech na těle jak u žen, tak u mužů.

Co způsobuje HPV infekce

HPV virus může vyvolat genitální bradavice (kondylomy) na pohlavních orgánech mužů i žen. HPV infekce může také za přednádorové změny na děložním čípku. HPV infekce může být také přítomna v nádorech zevních rodidel, vagíny, konečníku, penisu nebo krku.

Genitální bradavice

Genitální bradavice jsou nezhoubné útvary na genitálu. Genitální bradavice vznikají několik měsíců po infekci HPV virem. Výskyt genitálních bradavic je u žen i u mužů. Přibližně 10% osob nakažených HPV virem mají projevy genitálních bradavic. V posledních deseti letech výskyt genitálních bradavic výrazně vzrostl především u mladší generace. U tohoto onemocnění hrozí riziko častého návratu onemocnění. Genitální bradavice nebo také kondylomata jsou velkou překážkou v sexuálním životě.

Genitální bradavice způsobují viry nízkého rizika a to asi 15 typů těchto virů. V případě, že se na vzniku genitálních bradavic podílí viry vysoce rizikové, mohou být genitální bradavice předzvěstí těžkých nádorových stavů.

A jak tedy poznat, že máme projevy genitálních bradavic? Kondylomata bývají většinou bezbolestné a zcela bez příznaků, doprovází je také svědění různého stupně. V některých případech mohou kondylomata výrazně ovlivňovat a omezovat sexualitu, způsobují např. bolest při sexu, časté záněty a svědění.

U žen se genitální bradavice vyskytují na malých a velkých stydkých pyscích, klitorisu, v ústí močové trubice, na hrázi, v konečníku a jeho okolí, v pochvě, na čípku nebo na zadním rozštěpu velkých stydkých pysků.

U mužů se mohou kondylomy objevit v konečníku a jeho okolí, na žaludu, na šourku, v ústí močové trubice nebo na předkožce. Kondylomy mohou být zaměněny s přirozeně se vyskytujícími pupínky okolo žaludu.

Jak se tedy může toto onemocnění přenést?** Nakažení HPV virem**, který způsobuje genitální bradavice, může proběhnout během sexuálního styku přímým kontaktem kůže nebo sliznice (vaginálním, rektálním, orálním). Bohužel vás v tomto případě kondom chrání jen omezeně.

Přednádorové změny děložního čípku

HPV virus může také vyvolat přednádorvé změny na děložním čípku, tzv. prekancerózy. Prekancerózní změny na děložním čípku se dělí do několika skupin. Jedná se změny lehkého stupně, kdy se s problémem dokáže vypořádat sám organismu ženy. Dále se může také jednat o změny vysokého stupně, které se vyřeší jednoduchým chirurgickým zákrokem.

Existuje několik rizikových faktorů vzniku prekanceróz. Riziko zvyšuje přítomnost viru s vysokým rizikem a také aktivní i pasivní kouření. Mezi další rizikové faktory se řadí oslabený imunitní systém, nedostatek vitamínu A a kyseliny listové, další sexuálně přenosné nemoci, vyšší počet sexuálních partnerů, nízký věk prvního pohlavního styku a dědičné sklony pro rozvoj rakoviny tohoto typu.

Pravidelné gynekologické návštěvy a stěry z děložního čípku mohou včasně odhalit změny tkáně a tak zahájit také včasnou léčbu. Léčba u přednádorových změn děložního čípku se dělí na konzervativní, operační nebo experimentální.

Konzervativní léčba je založena na sledování stavu. U některých žen změny samy vymizí. Závažnější změny na děložním čípku jsou léčeny chirurgickým zákrokem, v tomto případě tzv. konizací. Konizace se může provádět ambulantně a pacientka může několik hodin po zákroku odejít domů. V nemocnicích bývá většinou pacientka po tomto zákroku hospitalizována přibližně jeden až pět dní.

V boji s HPV virem může také významně pomoci podpora imunitního systému. Vyzkoušet můžete různé druhy multivitamínů nebo speciální přípravky určené k posílení imunitního systému.

Papilomatóza hrtanu

HPV virus může také vyvolat tzv.** papilomatózu hrtanu**. V současné době neznáme přesná čísla počtu osob s tímto onemocněním. Ukázalo se však, že lidí s papilomatózou hrtanu neustále přibývá. Toto onemocnění se přenáší nejčastěji sexuálně. Přenos však může být také z matky na plod při porodu. Mezi příznaky tohoto onemocnění u dětí se řadí slabý pláč, obtížné polykání a chronický kašel. U dospělých se jedná o těžké poruchy hlasu (dysfonie – chrapot a afonie – ztráta hlasu). Mezi další projevy u dospělých se řadí pocit cizího tělesa v krku, poruchy dýchání a pocity dušení. Pacientům je toto onemocnění diagnostikováno na ORL odděleních. Pacient je vyšetřen laryngoskopem a nález je ověřen biopsií. Léčba tohoto onemocnění je chirurgickým odstraněním hmoty z hlasivek. Ostatní způsoby léčby nejsou zatím příliš úspěšné.

Jak se dělí HPV virus

HPV virus se množí pouze na kůži nebo sliznici, tedy genitálech, konečníku nebo v dutině ústní. Jednotlivé typy HPV viru infikují vždy určitou oblast těla.  HPV viry můžeme dělit podle rizika vyvolání přednádorových změn na HPV viry s nízkým rizikem (tzv. low risk). Low risk viry vyvolávají pouze lehké přednádorové změny a tvorbu genitálních bradavic. HPV viry s vysokým rizikem (tzv. high risk viry) vyvolávají vznik těžkých přednádorových a nádorových změn na děložním čípku.

Jaká je prevence HPV infekcí

Za primární prevenci tohoto onemocnění se považuje zamezení vzniku onemocnění. K tomu, abyste zamezili vzniku onemocnění HPV infekcí, můžete vyzkoušet několik způsobů. Prvním z nich je sexuální abstinence. Přenos tohoto viru však probíhá i kontakty kůže (orální sex). Riziko nákazy snižuje také kondom, ale 100% infekci nezabrání. Vyzkoušet můžete také očkování proti HPV infekci.

Sekundární prevence je založena na včasném záchytu onemocnění a jeho řešení. Včasný záchyt onemocnění by měl řešit screening karcinomu děložního hrdla. Screening je založen na nebolestivých stěrech a cytologickém vyšetření buněk. Myslete tedy na své zdraví a pravidelně navštěvujte gynekologa. Ukázalo se, že na pravidelné gynekologické prohlídky chodí v reprodukčním věku pouze polovina žen. Včasný záchyt onemocnění může předejít mnohým starostem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9408 (magazinerotika.cz#212)


Přidat komentář