Série Crossfire, erotická kniha pro ženy

Relativně nedávno se na pulty knihkupectví dostala nová série knih s názvem „Crossfire“. O čem je a co od ní očekávat, se dozvíte v tomto článku. Klíčové body zápletky nebudou vyzrazeny.

Původ série Crossfire

Série eroticko-romantických novel Crossfire je jedním z děl americké autorky Sylvia Day (také píšící pod jménem S. J. Day nebo Livia Dare). Jedná se o celosvětový bestseller, který byl na vrcholu celé řady prodejních žebříčků po celém světě. Mimo to také dosáhla tato série čtvrtého místa na žebříčku celosvětového prodeje knih na serveru Amazon za rok 2012 a pátého místa na iTunes za stejný rok. Série je určena pro ženy.

Série Crossfire, eroticko romantické novely

Příběh v sérii je poměrně rozsáhlý a roztažen je na několik knih v zatím stále nedokončené sérii. Ta momentálně čítá 3 díly a to sice „Obnažená“ (anglický originál „Bared to you“), „Spoutaná“ (anglický originál „Reflected in You“) a „Entwined with You“ (momentálně bez českého překladu a oficiálního českého názvu). Série se plánuje celkově na pět knih, s tím, že se může v budoucnu stát, že se autorka rozhodne jich nakonec napsat více. To je ale momentálně samozřejmě nejisté.

Obecně o příběhu Crossfire

Hlavními postavami příběhu z knih série Crossfire jsou čtyřiadvacetiletá Eva Tramell a miliardář Gideon Cross. Oba mají z raného mládí různá nezhojená traumata, přičemž tím hlavním je sexuální zneužívání. Eva se totiž dozvídá, že si stejným traumatem prošel právě i Gideon Cross. Knihy se tak točí kolem snahy mladého páru překonat svou minulost a vykročit do budoucnosti, ale vše je více komplikované, než se na první pohled zdá. Tolik k příběhu jako takovému, protože více už by odhalovalo zápletku, byť je diskutabilní, zda jsou knihy tohoto žánru právě o zápletce.

Podobnost knihy Crossfire s 50 Odstíny šedi

O sérii Crossfire se hodně mluví jako o alternativě ke snad ještě slavnější** trilogii 50 odstínů šedi**. Ta mnoho žen přivedla k tomuto žánru a po přečtení všech knih chtějí další materiál. Proto se doporučuje právě Crossfire, ale byť zde jsou některé podobnosti, jsou zde i rozdíly. Kromě podobného žánru a zaměření knih je možné v obou sériích nalézt poměrně hodně spojitostí. Tyto spojitosti jdou tak daleko, že někteří kritici a příslušníci obecné veřejnosti tvrdí, že se jedna autorka (S. Day) sváží na vlně úspěchu té druhé (E. L. James). Teoreticky byl později vydán Crossfire, takže padá obvinění na něj. Knihy jsou si jednak podobné ve velmi tajemné a zároveň emočně (a fyzicky) poznamenané postavě bohatého muže. Příběhy obou sérií se odehrávají v prostředí americké smetánky, byť se Crossfire odehrává v New Yorku a ne Seattlu jako 50 Odstínů šedi. Hlavní mužský protagonista je navíc velmi majetnický (potvrzující stereotyp, že se tento charakterový prvek objevuje u bohatých mužů) a toužící po kontrole nad hlavní ženskou protagonistkou a nad celým jejich vztahem, ale zároveň je vlastně také křehký, což hlavní ženská protagonistka průběhem příběhu zjišťuje. Pozornost je třeba také věnovat podobnosti obálek knih, které v případě obou sérií obsahují detaily některých prvků oblečení a jsou u celé série 50 Odstínů Šedi a u prvního dílu Crossfire šedé. Je tedy zřejmé (pokud se nejedná o náhodu), že tady k jisté inspiraci ze strany jedné z autorek došlo. To ale nemusí být v principu špatně.

Rozdíly mezi Crossfire a 50 Odstínů šedi

V každém případě působí Crossfire hrubším, surovějším a vážnějším dojmem. Důležitý je rozdíl v tom, že je Eva jako hlavní protagonista dívkou, která byla v dětství znásilněna. To je na míle vzdáleno příběhu nevinné a popravdě trochu prostší Anastasii Steel z 50 odstínů. To neznamená, že se nejedná o lehké čtení. 50 odstínů šedi je však v porovnání taková pohádka s temným podkresem, zatímco Crossfire je temný příběh s pozadím jak z pohádky, pokud to lze takto říci. Hlavní postavy jsou lidé, kterým celý svět závidí, a přesto si vlastně neužívají. Dále je zde celá řada příběhových rozdílů, které však nelze uvést bez vyzrazení děje, což nebudu dělat.

Trilogie Crossfire, erotická trilogie

V angličtině momentálně je Crossfire trilogií, ale v plánu je pět knižních vydání. Jejich první tři díly jsou již v distribuci. V ČR zatím nebyl vydán díl třetí, ale oba první jsou v prodeji. Pokud však čtete rychle, tak je možná lepší si počkat, až bude v prodeji i ten třetí díl, nebo skončíte se čtením dříve a pak budete muset čekat na vydání dalšího dílu v češtině a doufat, že vám nebude od lidí, kteří čtou v originálu, vyzrazen děj. Je to totiž jiná situace, než když daný díl ještě není vůbec vydaný a jeho příběh tak zná jen autorka. Média se poslední dobou velmi často podobnými díly zabývají, a proto se stává, že různí bloggeři a internetoví komentátoři a komentátorky příběh (někdy i nechtěně) vyzradí. Jak je uvedeno výše – asi není příběh tím hlavním, ale je přece jen lepší si vše přečíst sama.

Originál knihy Crossfire vs. překlad knihy Crossfire

Obecně je vždy lepší číst originál. Pokud umíte anglicky, tak budete mít možnost poznávat drobnou hru autorky se slovy, která se zpravidla do překladu nedostane. Bez ohledu na to, jak dobře umí člověk anglicky nebo jiným jazykem, je však většinou nejkomfortnější si knihu přečíst v rodném jazyce. Zajímavá může také být volba audioknihy, kdy je kniha čtena. Ta však zatím není k dispozici v češtině a tak asi nezbývá, než si ji poslechnout v angličtině. Je hodně zajímavá tím, že je text čten včetně intonace, to znamená, že dramatické scény jsou čteny patřičně dramatickým hlasem a celkově působí čtená kniha, jako když sledujete film jen se zvukem a bez obrazu. Někomu se to líbí více než kniha, někdo si radši vezme do ruky knihu a cítí se být lépe vtažen do děje. Je to věc názoru.

Tolik tedy k** sérii Crossfire**. V současnosti je trochu ve stínu 50 odstínů šedi, jejichž popularita však v Americe dosahuje vrcholu (vrcholem asi bude filmové zpracování) a po něm se možná Crossfire dostane na vrchol. Jak je zvykem v Evropě a také ČR, dostávají se sem americká díla značně se zpožděním, a proto není ještě momentálně Crossfire nijak extra populární, byť už tu má dva díly série vydané v českém jazyce. To se ale může brzy změnit a proto byl sepsán tento článek, abyste tušili, co od této série očekávat. Přesto si však každý musí udělat názor sám a to nelze nijak jinak, než si jednu knihu ze série koupit a přečíst si ji.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9322 (magazinerotika.cz#306)


Přidat komentář